הדמיה 11.10.2020

שימוש בצבעי קעקועים לשיפור ההדמיה של גידולים סרטניים

במחקר אפיינו את תכונות הקליטה, הקרינה והפיזור של צבעי קעקועים כדי לזהות לוח צבעים חדש המספק ניגודיות הדמיה יוצאת דופן

בשנים האחרונות נעשים מאמצים מחקריים רבים לספק לרופאים אמצעי הדמיה חדשים, עם רגישות וספציפיות גבוהות יותר על מנת לשפר את יכולות האבחון והטיפול בחולי סרטן. פיתוח של חומרי וצבעי הדמיה חדשים עשוי לספק שיפור בזיהוי מוקדם של מחלת הסרטן במהלך ביצוע הדמיה שגרתית או לסייע למנתחים בזיהוי של עובי שולי הגידול לצורך כריתה כירורגית.

במחקר זה הוערכו התכונות האופטיות של סוגי צבע ופיגמנטים שבהם משתמשים בתעשיות שונות באופן שגרתי. לעתים קרובות נעשה שימוש בפיגמנטים שונים בצבעי קעקועים, וצבעים אלה מאושרים על ידי ה-FDA לצביעת מזון, תרופות וקוסמטיקה.

החוקרים במחקר הנוכחי אפיינו את תכונות הקליטה, הקרינה והפיזור של צבעים אלה בתקווה לזהות לוח צבעים חדש המספק ניגודיות הדמיה יוצאת דופן. החוקרים מצאו כי חלק מחומרי הצביעה הללו, כאשר נעשה בהם שימוש כ"דיו אופטי ", מציגים שפע של תכונות אופטיות שימושיות, העולות על כמה מצבעי ההדמיה שאושרו קלינית בשוק הרפואי.

הדיו האופטי בעל הביצועים הטובים ביותר (ירוק 8 וכתום 16) שולב בחלקיקים ננו-ליפוזומיים כדי להעריך את יכול המיקוד שלהם על הגידול ואת פוטנציאל ההדמיה האופטית.

במחקר נעשה שימוש במודלים של קסנו-גרפט של עכבר עם גידולי מעי גס, צוואר הרחם ולימפומה כדי להעריך את הניגודיות של הצבעים השונים לצורכי הדמיה. לאחר הזרקה תוך ורידית, הדמיה פלואורסצנטית חשפה לוקליזציה משמעותית של חלקיקי החלקיקים הליפוזומליים החדשים "דיו אופטי" בכל שלושת דגמי הגידולים בניגוד לרקמות הבריאות השכנות (p<0.05).

החוקרים מסכמים כי במידה שטכנולוגיה זו תפותח, חומרי צבע אלה יכולים למלא תפקידים חשובים במסגרת הקלינית. החוקרים מדגישים כי צבעים בעלי ניגודיות הדמיה רגישה יותר יכולים לאפשר גילוי מוקדם יותר של סרטן או לסייע בהנחיית כריתה כירורגית של גידולים, אשר שניהם הוכחו כמשפרים משמעותית את הישרדות המטופלים.

מקור:

Salinas, Helen R., Dominie L. Miyasato, Olga E. Eremina, Rodolfo Perez, Karen L. Gonzalez, Alexander T. Czaja, Sean Burkitt et al. "A colorful approach towards developing new nano-based imaging contrast agents for improved cancer detection." Biomaterials Science (2020).

נושאים קשורים:  מחקרים,  הדמיה,  גידולי מעי גס,  סרטן צוואר הרחם,  לימפומה,  קעקועים
תגובות