תיאור מקרה 07.11.2019

תיאור מקרה: סרקומה דרמלית עורית נדירה ואיטית

הרופאים מדגישים כי נגע נדיר זה ניתן להזנחה בקלות או במקרים מסוימים ניתן לבלבל אותו עם נובוס או ליפומה

Dermatofibrosarcoma Protuberans - DFSP - מתוארת כסרקומה העורית הנפוצה ביותר. זוהי ממאירות נדירה, גדלה באיטיות, ובדרגה התמיינות נמוכה היא מראה אגרסיביות מקומית ובעלת קצב הישנות גבוה אך פוטנציאל גרורתי נמוך. רוב גידולי ה-DFSP מופיעים על פלג הגוף העליון, על הגפיים פרוקסימליות, אזורי הראש והצוואר. DFSP מאופיין באגרסיביות מקומית ואם לא הוסר לחלוטין, הוא חוזר בקלות.

קבוצת רופאים מפקיסטן פרסמה החודש תיאור מקרה שבו דווח על מטופל עם מסה בגודל 1 ס"מ על חצי ס"מ שיצאה מהחלק השמאלי העליון של ההומרוס. המטופל הופנה למנתח משחזר לאחר לקיחת היסטוריה ובדיקה גופנית מפורטות. לאחר ביופסיית כריתה, התוצאות ההיסטופתולוגיות חשפו כי הנגע היה DFSP.

הרופאים מדגישים כי נגע נדיר זה ניתן להזנחה בקלות או במקרים מסוימים ניתן לבלבל אותו עם נובוס או ליפומה, במיוחד על ידי רופאים בקהילה הממלאים תפקיד חשוב מאוד במניעה ואבחון מוקדם של נגעים טרום סרטניים. מסיבה זו יש להקפיד להעלות חשד לסרקומה עורית גם במקרים הנראים כשפירים ושכיחים.

מקור:

Gurz, Aysenur Alper, and Murat Gumus. "Dermatofibrosarcoma protuberans—a rare, slow growing benign, locally agressive dermal sarcoma: A case report." JPMA. The Journal of the Pakistan Medical Association 69, no. 10 (2019): 1550.

נושאים קשורים:  מחקרים,  רפואת משפחה,  Dermatofibrosarcoma Protuberans,  סרקומה ברקמות רכות,  תיאור מקרה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות